Truss Stand ile Fuarlar Daha Kolay

Truss Stand Nedir? Ne İşe Yarar?

Truss Stand, Ataşehir’de bulunan Önce Stand firmasının distribütörlüğünü yaptığı tamamen modüler bir sistemdir. Her biri kompozit parçalardan oluşan bu yapı, basit açıklamasıyla “Lego Oynar Gibi” parçaları birleştirerek, kendi standınızı oluşturabiliyorsunuz.

Truss stand içeriğinde, küp, panel ve bağlama aparatları bulunmaktadır. Panellerin boyu standarttır. 60cm den başlayıp, 210cm’ye kadar çıkabilmektedir. Daha sonra panelleri küplere veya bağlama aparatlarına montajlayarak, standınızın dış çerçevesini oluşturabiliyorsunuz. Sonrasında önceden kurumunuzu yansıtan tasarladığınız ve bastırdığınız brandayı gererek standınızın dış iskeletine gererek, plastik kelepçelerle bağlayın. Bu kadar basit!

2 Kişi Bir Fuarı 3 Saatte Kurarsa? Fuar Bitince 1 Kişi Kaç Saatte Sökebilir?

Truss stand konusunda elde edidiğim tecrübeler gösteriyor ki, kurulum aşamasında kesinlikle 2 kişiye ihtiyacınız var. Çünkü brandayı açtığınızda boyutuna göre 3-4 veya 6 metre olabiliyor. Haliyle brandayı açmak ve germek o kadar kolay olmuyor. Bu yüzden de 2 kişiye ihtiyacınızın olduğunu hatırlatmak isterim. Biz ilk kurulum yaptığımızda 3 saat sürmüştü. Ancak ben tek başıma 1 saatte çok rahat sökebildim. Ayrıca bağlama aparatlarını şarjlı tornavida kullanarak kolayca bağlayabilirsiniz. Eğer şarjlı tornavidanızı unuttuysanız, elinizle bile bağlayabilirsiniz.

Peki Stand Alanı ile Truss Nasıl Boyutlandırılabiliyor?

Aslında burası biraz karmaşık. Ben bu konuda Önce Stand firmasının deneyimleri ile yürümeyi tercih ettim. Kurumumuzun 3 fuarı bulunmaktaydı. Bu fuarların boyutları 12m2, 16m2 ve 18m2 olacak şekildeydi. Stand yapıları ise sırasıyla U, L ve U şeklindeydi. Yani tam olarak;

12m2 için stand boyu 4x3x4 şeklinde, olup kullanılan paneller, 180×2/120+150/180×2 şeklinde oluyor.

18m2 de ise 3x6x3 stand boyu olduğu için, 120+150/180×2+180/120+150 şeklinde oluyor. Alanın bir yüzü 6 metre olduğundan burada ek bir dik bağlaması yapılıyor. Sağdaki örnek şema 18m2 için yapılmıştır. Ayrıca kurumu anlatan videoyu da inceleyebilirsiniz.

Bu Ürün Nasıl Taşınır?

Belkide işin en kolay ama bir o kadarda zor olan kısmı burada başlıyor. Truss Standın tüm parçalarını, brandasını ve bağlama aparatlarını sedan bir araca sığdırabildim. Ancak uzun şasi bir hb araca daha kolay sığdırdım diyebilirim. Ancak asıl sorun burada başlıyor. En basiti TV almak istersem araçta yer kalmıyor. Ürünler elde kolayca taşındığı için burada mantıklı çözüm olarak küçük panelvan araçlar veya mcv sınıfında olan araçlar ile bütün stand ürünlerinizi taşıyabilirsiniz. Ancak bunu denemediğim için sadece düşünce olarak kalıyor.

Truss Stand Kurulumu

Bu kadar Yazdık Çizdik! Maliyet?

Fuar konusunda içimi acıtan en büyük konu, yapmış olduğunuz hiç bir işin size ait olmaması yani sizde kalmamasıydı. Yani en basit şekliyle, bir standınız var ve 3 panele giydirme yapsanız yüksek meblağda bir fiyat ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Üstelik bu 3 günlük bir fuar ve fuar sonunda o iş çöpe gidiyor. Bazı fuarlarda standlı ve standsız diye ikiye ayırıyor sistemlerini. Eğer standlı isterseniz uçuk fiyatlarla karşı karşıya kalıyorsunuz.(bir fuar organizasyonu standlı isterseniz eur cinsinden ödeme bile istemişti.)

Şimdi sektöre az çok aşına olanlar bu yazıyı okuyunca “Örümcek Stand varken ben bunu neden alayım?” diyebilirler. Aslında Önce Stand firmasına giderken bende aynı mantıkla gitmiştim. Standa bu kadar para vereceğime, örümcek standımı revize edeyim dedim…

Örümcek standın 2 eksi yanı vardır. Birincisi örümcek stand giydirmesin de bulunan mıknatıslar zamanla özelliğini kaybediyor ve örümcek stand üzerindeki panellerin arasını açıyor veya panel düşüyor. İkincisi ise mıknatıslı panellerin fiyatı. Aynı ürünü yenilemek istediğinde bir örümcek standına yakın bir maliyeti ödüyor olmanız. Truss Stand kendi maliyetini 3-4 fuarda amorti ediyor. Ayrıca ürün tamamen sizin ve brandalarınızı başka fuarlarda da kullanabiliyorsunuz.

Kısaca Truss Stand aldığınızda, ek olarak branda ve plastik kelepçe maliyetiniz oluyor. Başka bir ek maliyete ihtiyacınız olmuyor. Hem kolay montaj, hemde kaliteli bir ürün olduğundan ilerleyen senelerde çok ses getireceğini düşündüğüm bir ürün olacağına inancım tamdır…

Benzer İçerikler