DJI Mavic Mini Aralık Ayında Geliyor

Ele Avuca Sığmayan Minik Yaramaz…

Öncelikle yazıma başlamadan önce bu drone profesyonel video tasarımı yapanlar için çok kullanışlı olmayabilir. Bu yüzden ürünü sürekli olarak eski ürünü olan “spark” ile karşılaştıracağım.

DJI, 30 Ekim tarih itibariyle “Fly as you are” sloganıyla, yeni ürünü “Mavic Mini” yi tanıttı. Ürün yine her zamanki gibi klasik ve combo paket olmak üzere iki farklı satış seçeneği ile karşımıza çıktı. Ürünün Amerika satış fiyatı, klasik paket 399$, combo paket ise 499$…

Mavic 2 Pro/Zoom veya Mavic Air ürünlerine göre oldukça uygun bir fiyata sahip olan bu ürün, 30 dakikalık uçuş süresi, 2.7K Quad HD video çekimi, 3 yönlü gimbal, 4 farklı QuickShots modu (Dronie, Rocket, Circle ce Helix) ve 3 farklı uçuş modu (Smooth, Position ve Sport) güzelliklerinin haricinde bir özellik var ki ona ayrı bir başlık açmak daha doğru olacaktır.

Ağırlığı Sadece 249 gr!

Kanatları ve bataryası takılı hali ile sadece 249 gr. olan bu ürün, özellikle 250 gr. ve üstü dronelarda yasal sınırı olan bazı ülkelerde “kayıt veya uçuş izni” gibi konulara takılmaya gerek kalmadan uçma avantajı elde ediyor. (Amerikan FAA de yasal sınır 250 gr. imiş.)Türkiye’de yasal sınır olan 500 gr. (ki bazı duyumlarıma göre 300 gr. olma ihtimali varmış.) altında kaldığı için, bizde de herhangi bir kayıt, uçuş izni olmaksızın uçurabileceğiz. Ancak askeri alanlar, hava alanlarının 9 km civarı ve bazı turistik mekanlarda uçuş iznimizin olmadığını da hatırlatmak isterim. (devletin bu konuda gereken sınırları veya izinleri bir yasa ile belirlemesini rica ediyorum. Bizimde neresi yasal neresi yasak bilelim yav! 🙂 )

Gelelim Artılarına

30 Dakikalık uçuş süresi : Diğer dronelara göre kesinlikle daha fazla uçuş süresine sahip. İnternetten baktığım videolarda rüzgarlı havalarda 15-18 dakika arasında, rüzgarsız havalarda ise 24-27 dakikalık bir uçuş performansı var. (diğer dji ürünleri uçuş süreleri şu şekilde, Mavic 2 pro: 22 dk., Mavic Pro Platinium 21 dk., Mavic Air 16 dk. ve Spark 12.5 dk. –> Bu internet kullanıcılarının belirtmiş olduğu performans değeridir. Orjinal değerler değildir.)

4 Km ye kadar HD kalitede görüntü aktarımı: 4 km mesafeye kadar HD kalitede görüntü iletimi yapabilecek. Yani cep telefonunuza kaydedilen versiyonu artık daha net bir görünüme sahip olacak…

3 Eksenli gimbal: Spark kullanıcılarının yaşadığı en büyük sorun gimbalın 2 eksenli olmasıydı. Bu ürünün diğer abileri gibi 3 eksenli olması rüzgarlı havalarda bile minimum sarsıntılı video çekimlerine olanak sağlayacaktır.

Hep videodan bahsettik, fotoğraf çekimi nasıl?

12 MP’lik kameraya sahip bu üründe, konumu belirleyip fotonuzu çekebilirsiniz. Otomatik ayarlara göre fotoğraf çekme haricinde manuel fotoğraf için iso ve shutter ayarları bulunmaktadır. Buradan ayarları oynayarak daha kaliteli foto çekimleri yapmanız mümkün. (biraz daha sabredip mini için ND filtreleri çıkınca tekrar yorumlamak lazım. 🙂 )

Gel gelelim eksilerine…

Offff DJI of! Bu ürünü DJI Fly adı altında bir uygulama ile yükleyip kullanabileceksiniz. Ancak mavic mini özelliklerine baktığımda en sinir bozucu eksisi, fotoğrafda manuel ayar yapılabiliyor, ancak video da manuel bir ayar yok! sadece videonun beyaz dengesi (white balance) ile oynayabiliyoruz. Yazılım güncellemesi yapıp buna bir çözüm üretmezlerse, Polar Pro, Sunnylife gibi ND filtre üreticilerinin çok söveceği belli. (ki buna bende dahilim! Filtreler çok ışıklı veya çok karanlık alanlarda çok işe yarıyor.)

249 gr. ağırlık olduğuna göre bazı özellikler bu üründe olmaması çok da şaşırtmıyor! Spark kullanıcıları bilir. Hem önde, hemde altta sensöre sahip olması bazı kazalardan bizi kurtarıyor. Ancak mavic mini için kazalara hazır olun! Çünkü sadece altta sensör var. (oda darbe engelleyici değil de, konum algılama ağırlıklı bir sensör gibi) Başka sensör yok! Ancak combo paket ile birlikte gelen 360 derece koruyucu kalkan ile çok problem olacağını sanmıyorum.

Son olarak da pervanelerin vidalanıyor olması! Yani spark da tak çıkar bir pervane varken, neden bu pervaneler tek tek vidalanıyor anlayamadım! (buradan kaç gr. kar elde ettiniz ki?? :S )

Fiyat?

En çok canımı yakan konu… Çünkü sparkımı satıp, mavic air almak için para biriktirirken doların bir anda fırlaması ile kabak gibi ortada kaldım. Bir önceki yazım olan “Mavic Air” tanıtımında o ürünün 4.500 olduğunu yazmıştım. Şu an combo paketinin fiyatı 7.500 e gelmiş durumda. Neyse….

Klasik paketinin Türkiye Fiyatı (yani ön sipariş fiyatı) 2.999 tl., combo paketinin ön sipariş fiyatı ise 3.599 tl şeklindedir. DJI’ın diğer ürünlerine göre oldukça uygun bir fiyata sahip olsa da, bundan 2-3 ay sonra fiyatı inşallah artmaz diye düşünüyorum…

DJI Mavic mini ön siparişlerinin Türkiye geliş tarihi 30 Kasım – 15 Aralık arasında planlanmaktaymış…

Paket içeriği

Klasik paket: Mininin kendisi, kontrol kumandası, 1 adet pil, 1 takım pervane (yani 4 adet), şarj kablosu, tornavida, 6 adet vida ve 3 farklı bağlantı kablosu

Combo paket: Mininin kendisi, kontrol kumandası, 3 adet pil, 3 takım pervane (yani 12 adet), 3 şarj bataryası, tornavida, 18 adet vida, 3 farklı bağlantı kablosu, taşıma çantası ve 2 adet koruyucu bariyer (sağ ve sol olmak üzere)

Bence…

Özetlemek gerekirse, DJI Mavic Mini hem fiyat, hem de diğer özellikleriyle ucuz droneların işini baya bi zorlayacağa benziyor. Amatör kullanıcılar için harika bir deneyim sunmakla birlikte, profesyonel kullanıcılar için başlangıç ürünü olan DJI Mavic Air ürününü tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama Mavic Mini den profesyonel görüntüler çıkar mı? Bence kesinlikle çıkar…

Ben profesyonelim diyenler! Planda bir değişiklik olmazsa 2020 yılının başında “DJI Mavic 3” gelecekmiş. Özellikler şimdilik sır (5.2 k video çekimi, yönleri belirleyerek otomatik pilot oluşturma, 45 dk. lık batarya süresi vs. 🙂 ) Belli olunca sizlerle elimden geldiğince paylaşmaya devam edeceğim.

Her ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola…

Benzer İçerikler