Dji Mavic Air Geliyor…

15 dakikalık uçuş süresi, Full HD 30FPS çekime sahip ağırlığı ise sadece 300 gram olan  Dji Spark ürünü herhalde çok tutulmuş olmalı ki, Dji Mavic Air ürününü piyasaya sunarak, yine benzer özelliklerde olan büyük kardeşi Dji Mavic’in özellikleri ile karşımıza çıkıyor.

Boyut ve gramaj olarak birbirine çok yakın ve aynı merkezden çıkan Dji Spark Modeli ile karşılaştırma yapacağım.

Dji Mavic Air Özellikleri neler? 

21 Dakika uçuş süresi, 4K 30FPS ve FHD 120FPS ile Full HD kalitesinde ağır çekimler yapabileceğiniz bir kamerası bulunmaktadır. Spark modelinde 2 yönlü olan gimball, yeni ürün olan Mavic Air Modelinde 3 yönlü gimball ile sağa ve sola da çevirme olanağınız olacaktır.

Spark modelinde keşke olsaydı dediğim özellik olan, fotoğraf çekimlerinde sadece JPG seçeneğinin olması ve DNG (RAW) formatının olmamasıydı. Mavic Air modelinde bu sorunu aşarak, ağbisi Mavic modelinde ki gibi Jpg/Raw formatı ile resimleri kaydetme seçeneği sunmuşlar.

Çekim modlarında ise Dji Spark modeline ek olarak, 360 derece fotograf çekim özelliği var. Video çekim modlarında ise 2 yeni mod var. Boomerang ve Asteroid…

Birde cihazın kendi içinde 8GB ‘lık hafıza kartı var. Yani ilk aşamada SD kart satın almak ile uğraşmıyorsunuz. Birde 128 GB’lık SD kartları da desteklediğini belirtmek isterim. Spark en fazla 64 GB SD kartları destekliyordu.

Mavic Air Modelinin 3 renk seçeneği var. Spark Modelinde ki gibi 5 farklı renk seçeneği yok. Siyah, Beyaz ve Kırmızı. Kırmızısı çoook güzel, eğer alabilseydim kesinlikle kırmızı alırdım…

Mavic Air cihaz ağırlığı 430 gr. Yani SHGM kayıtı ile yine uğraşmıyoruz. (tabi yasa değişmezse)

Şimdi gelelim en güzel özelliğine. Dji Spark modelini aldığımda en çok gerildiğim nokta, “Öne, alta drone çarpmalarını önlemesi için sensör koyuyorsunuz da neden arkaya sensör koymuyorsunuz?” sorusunu Mavic Air ile sonunda çözmüşler. Mavic Air modelinde hem önde, hem altta, hem de arkada sensör var. Dolayısıyla bir yerlere çarpma minimize edilmiş. Ancak siz siz olun, çarpmamaya özen gösterin. Sonuçta bunlar pahalı ürünler…

Gelelim fiyatına,

Dji Spark Combo Paket Türkiye satış fiyatı ortalama 3.500-4.200 tl. arasında değişiyor.

Dji Mavic Air Combo paketi ise 28 Ocak 2018 de ABD mağazalarında 1000 Dolar olarak satışa çıkacak. Türkiye sınırlarına ne zaman girer bilmem ama muhtemelen 4.500 – 5.500 tl. fiyat aralığında satılacağını düşünmekteyim.

Şimdilik aklıma gelenleri sizinle paylaştım. Her ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola…

Benzer İçerikler